3 гранд-наративи України 112

Желудок умнее мозга, потому что желудок умеет тошнить.

Мозг же глотает любую дрянь.

—  Чингиз Торекулович Айтматов

Стратегічні наративи проти хайп-меседжів

Попри те що наратив активно обговорюється протягом останніх 5 років, сучасних теоретичних напрацювань, а особливо щодо використання наративу для моделювання/коригування поведінки не так і багато.

Якщо «погуглити», можна знайти статті, які переважно фокусуються на аналізі пратики, у той час як аналізу методології і методів впливу на зміну поведінки майже не приділена увага.

У загальному розумінні, наратив – це спосіб представлення і розуміння ситуації чи серії подій, які відображають чи просувають конкретну точку зору чи набір цінностей.

Таким чином, якщо окремі події та ключові повідомлення можуть існувати самі по собі, наратив – більш широкий, він охоплює загальне уявлення про роль та місце людини в світі, її переконання, принципи, мотиви, є відображенням структури психіки в історичному розвитку.

Таким чином, кожна подія та ключове повідомлення отримують фреймінг та праймінг відповідно до наративу. Враховуючи, що «немонетарні заходи більш впливові на зміну поведінки та ставлення», а також що наративи мають вплив на наміри змінити поведінку, знаючи наративи, можна передбачити дії та події або ж використовувати «чужі»/об’єктивні події для програмування точок зору і поведінки споживачів наративу.

Саме тому більш ефективно:

 • Під час планування стратегій, проєктів, політик, заходів варто розглядати їх із позиції можливості фреймінгу та праймінгу для наративів.
 • Досліджувати й управляти наративами, аніж реагувати на конкретні повідомлення та події.

Аналізуючи ефіри “112 Україна” в листопаді 2020 року, можна виокремити 3 гранд-наративи і 10 суб-наративів.

Гранд-наративи

 1. Україна має єдиного союзника – РФ. Лише РФ допомагає Україні.
 2. За правління представників ОПЗЖ в Україні жилось краще. Це була професійна влада, яка не робила помилок, захищала інтереси народу.
 3. Потрібна нагальна зміна влади, оскільки стає тільки гірше – це визнають всі. Лише національна політична сила, яка може вирішити проблеми вже зараз має прийти до влади.

Суб-наративи

 1. Зовнішнє управління США, МВФ – використання, експерименти; потрібно співпрацювати з давніми і реальними партнерами – РФ і СНД, так як було добре колись.
 2. КСУ виносить законні рішення оскільки як найвищий орган конституційної юрисдикції, потрібно виконувати його рішення, якщо КСУ заявив про помилку – так і є, треба виправляти. Помилки допустила минула влада, а тому таку владу, як і цю, яка продовжує політику Порошенка потреба змінити професійною – ОПЗЖ, які таких помилок не допускали.
 3. Влада неспроможна вирішувати проблеми усіх сферах, стає лише гірше, втрата підтримки влади, єдиний вихід – повне перезавантаження влади, перевибори, вибори тих, при кому було краще “професіоналів”.
 4. Локдаун не потрібний, немає підтримки людей, а тому єдиний вихід – російська вакцина. Це приклад того, як РФ допомагає Україні, а тому єдиний надійний партнер – РФ, а не Захід.
 5. Влада неспроможна боротися з олігархами, вона з ними співпрацює, замість цього – фінансово тисне на громадян, посилює контроль та утискає громадян, а лише ОПЗЖ відстоює інтереси народу. Тому треба змінити владу.
 6. Влада – краде кошти, не піклуючись про потреби людей, це –  антинародна влада яка кидає людей напризволяще прагнучи збагачуватися, а тому таку владу потрібно змінити на тих, хто буде справедливо вирішувати проблеми людей.
 7. Влада потурає націоналістам, які нападають на людей з іншими поглядами, потреба у владі, яка поважає думки інших, перегиб у бік націоналізму неприпустимий
 8. Усі критикують чинну владу, колишня влада П.Порошенка, представники “Слуг народу”, “Голос” – необхідна нагальна зміна влади.
 9. Річниця майдану та скандали навколо майдану. Революції не приводять ні до чого, це перевороти, немає покращення, стало лише гірше, потрібно повернути ту владу, за якої було все добре, відновити той стан справ, який був до Майдану.
 10. Усі рішення ухвалюються в Офісі Президента, не важливі імена, вина за поганий стан справ, – на Президенті та всіх його представниках. В.Зеленський – не здатен керувати країною. Потрібна зміна влади тотальна.

З огляду на ці наративи, можна досить легко зробити висновок на кого направлена інформація та чому вона конвертується в підвищення рейтингу, а хайп-меседжі – генерують ситуативні обговорення, але не конвертуються у результат.

Адже, щоб хайп-меседжі генерували рейтинги – вони, що доведено серіалами, мають теж мати наратив, а рівень емоційного хайпу має постійно підвищуватися.

Нагуглено

Посилання

Украiнський гранд-наратив. Символи. Концепти. Стратегii

“Стратегічний наратив”: до проблеми реалізації сутнісної складової стратегічних комунікацій в Україні”. Аналітична записка

Глобальна війна стратегічних наративів: виклики та ризики для України

Сучасний український ґранд-наратив: підходи, концепції, реалізація

Український стратегічний наратив: «матчастина»

Історичні наративи російської пропаганди крізь призму соцмереж

Гранд-наратив у історії

Порівнюємо антиукраїнські наративи кремлівської пропаганди в Білорусі та в Україні

Что такое нарратив, или как пятна и микробы превратились в инферно

Нарративная экономика

Кто и как формирует официальный исторический нарратив? Анализ российских практик

Нарративный инструментарий воздействия

Нарративный анализ как метод исследования традиционных и мультимедийных журналистских произведений

Проблемы формирования стратегического нарратива БРИКС

Война нарративов. Почему российская пропаганда испугалась сериала «Чернобыль»

Можно ли выйти за пределы нарративного шаблона? Русский взгляд на концепцию американского профессора

Поміж інших, заслуговують на увагу наступні роботи:

Do monetary and non-monetary incentives influence environmental attitudes and behavior? Evidence from an experimental analysis

Human Behavior Modeling: The Necessity of Narrative

Understanding Behavioural Design : Framework for programming human behaviour

Recommendations for employing narrative approaches

Narrative Health Communication and Behavior Change: The Influence of Exemplars in the News on Intention to Quit Smoking

Narrative Health Communication and Behavior Change: The Influence of Exemplars in the News on Intention to Quit Smoking

Using Narrative Communication as a Tool for Health Behavior Change: A Conceptual, Theoretical, and Empirical Overview

Залишити відповідь